Farma fotowoltaiczna. Czy dzierżawa gruntu się opłaca?
19 kwietnia, 2021

Fotowoltaika zmiany

Po ostatnich doniesieniach ze strony rządu, wszyscy zaczęli zadawać sobie pytanie, czy fotowoltaika będzie nadal tak opłacalna jak do tej pory? Najbardziej niepokojące dla przyszłych prosumentów jest propozycja likwidacji systemu opustów. Aktualnie niewykorzystana energia z przydomowej instalacji fotowoltaicznej trafia do zakładu energetycznego, który staje się naszym magazynem. W czasie gdy fotowoltaika nie pracuje lub ma mniejszą wydajność jak w nocy lub w okresie zimowym, wtedy odbieramy 80% (w przypadku instalacji do 10kW) lub 70% (w przypadku instalacji powyżej 10kW) z magazynowej energii w ZE.

Właściciel instalacji fotowoltaicznej


Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Piotr Dziadzio, twierdzi, że celem planowanych zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii nie jest ograniczenie rozwoju a pobudzenie branży fotowoltaicznej. Na dzień dzisiejszy rynek fotowoltaiczny liczy 600 tysięcy podmiotów! A pod koniec kwietnia 2021 łączna suma mocy z zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 4,7GW!

Trwają pracę nad nowelizacją Prawa energetycznego w zakresie: - możliwości zmiany sprzedawcy energii w ciągu 24 godzin;
- możliwości nabywania energii po cenach dynamicznych;
- możliwości korzystania z agregatorów;
- stworzenie darmowej porównywarki ofert cenowych sprzedaży energii, rozwiązanie to będzie skierowane dla końcowego odbiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh – pieczę nad systemem będzie sprawował Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Według zapowiedzi prosumenci, którzy uruchomią swoje instalacji fotowoltaiczne po wprowadzeniu nowelizacji ustawy (czyli wstępnie od 1 stycznia 2022 roku) będą rozliczać swoją energię elektryczną na zasadzie sprzedaży i kupna po średnich cenach rynkowych. Wyprodukowane nadwyżki sprzedadzą po średnich cenach rynkowych z ubiegłego kwartału, za to w nocy i w okresie zimowym będą musieli ją kupić. Dla lepszego zobrazowania sytuacji – biorą pod uwagę aktualne ceny - prosument sprzedawać będzie energię za 25gr a kupował po 67gr.

Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska, potwierdza że rząd szykuje nowe przepisy, ponieważ przez rosnącą popularność fotowoltaiki sieć energetyczna powoli nie daje rady z przetworzeniem zbyt dużej ilości energii. „Już w tej chwili mamy bardzo dużo reklamacji zgłaszanych do operatorów sieci dystrybucyjnej, że system wyłącza ich instalacje w "pikach" energii. Jest to związane z tym, że nasza sieć elektroenergetyczna ma swoją ograniczoną pojemność. Jeżeli byśmy dalej pozostali bezrefleksyjnie w modelu rozwoju prosumenckiego, moglibyśmy de facto zaszkodzić samym prosumentom. To są prawa fizyki, nie da się tego zatrzymać” – informuje Zyska. Z drugiej strony zmiany są konieczne z powodu wdrożenia dyrektyw unijnych. To UE wymaga zmiany sposobu rozliczania prosumetów – tłumaczy minister.

Ważne! Według informacji przekazywanych z ministerstwa, fotowoltaika nadal będzie bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Dodatkowo wszyscy, którzy zainstalują oraz uruchomią instalację fotowoltaiczną do końca 2021 roku będą mogli rozliczać się na aktualnych zasadach przez najbliższe 15 lat! Dlatego lepiej pośpieszyć się z instalacją fotowltaiki.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Fotowoltaika zmiany - masz pytania?

Zadzwoń do nas lub zostaw kontakt, oddzwonimy.

Biuro tel. 884 881 650 – SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Pod tym numerem jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku od 9 do 17.

Napisz do nas